Політики та економісти сперечаються про наслідки оголошення дефолту в Греції. Але які насправді загрози несе у собі банкрутство країни-члена єврозони?
У разі оголошення дефолту Греція не стане країною-піонером. Цей шлях - оголошення державного дефолту та реструктуризації - 2002-го року вже пройшла Аргентина. Тим не менше, ще ніколи хмара банкрутства не висіла над державою-учасницею валютного союзу, якою є Греція. Зважати слід і на те, що й інші партнери Афін у зоні євро теж перебувають в економічній скруті, а вже виділеного траншу у 110 мільярдів євро виявилося недостатньо, аби покрити грецький дефіцит бюджету. Історичних прецедентів цій ситуації немає. Саме тому міністр фінансів ФРН Вольфганг Шойбле звернувся з проханням до низки провідних експертів його відомства розписати усі можливі сценарії наслідків банкрутства Греції.
Реакція ринків
Передрікання тотального падіння ринків у разі оголошення Афінами дефолту лише додають невизначеності і мимоволі роблять цей процес ледь не автоматичним. Міністр економіки Німеччини Філіпп Реслер днями вже відверто говорив про оголошення Грецією дефолту як про одну з можливостей розв’язання боргових проблем цієї південноєвропейської країни. У своїй статті в газеті Die Welt він зазначив, що банкрутство - вже не тема-табу і що не слід виключати жодних сценаріїв у короткостроковій перспективі.
Реакція ринків не забарилася: основні індекси на європейських біржах взяли курс на падіння. Німецький DAX упав на 5000 пунктів до найнижчого за останні 2 роки рівня, впав і курс євро відносно долара.
«Деструктивне перебільшення»
"Німецькі політики зайняті деструктивним перебільшенням, виносячи на громадську дискусію розмови про приготування до банкрутства Греції і навіть її виходу з єврозони", - каже Марк Освальд, стратег з лондонської Monument Securities. Схоже на те, що цими розмовами політики прикривають свою репутацію, адже у разі банкрутства позичені Афінами гроші будуть втрачені для її кредиторів.
Країни єврозони вже виділили Греції мільярди євро. Якщо ж ці гроші спишуть, борги інших країн єврозони пропорційно зростуть, каже Штефан Гомбург, голова Інституту фінансових досліджень в університеті Ганновера і додає, що такий розвиток подій позначиться і на кредитному рейтингу Німеччини.
Ефект доміно
Якщо подібний сценарій стане реальністю - для Німеччини це означатиме дорожче обслуговування свого нового боргу. І якщо для ФРН це не стане драмою, то для країн, які вже відчувають серйозні економічні проблеми, як то Португалія, Ірландія, Італія та Іспанія це може стати додатковим викликом.
Реакція ж ринків на дефолт Греції може бути двоякою. Насамперед економічно стабільніші країни матимуть ще менше бажання позичати слабким гравцям єврозони. З іншого боку це може призвести до спекуляцій проти конкретних країн. Греція - банкрут, хто наступний? Такою може бути вірогідна ланцюгова реакція.
Банки у небезпеці
Фінансовий колапс Греції поставить під загрозу і стабільність низки банків. Хоча чимало з них за останні місяці вже продали грецькі облігації Європейському Центробанку, аналітики вважають, що деяким фінансовим установам може знадобитися стороння допомога.
Останніми днями, саме акції банків в Німеччині та Франції зазнали найгіршого падіння. А це означає, що владі доведеться рятувати банки, вливаючи в їхні активи гроші платників податків. Ці ж гроші у свою чергу братимуть, створюючи нові борги.
І нарешті доля євро. Європейська валюта теж може опинитися під тиском, оскільки Європейський Центробанк "висиджує" грецькі борги. У разі дефолту ці борги буде списано, і курс євро неодмінно впаде. Спрогнозувати наскільки - зараз ніхто не береться.
Тиск на Афіни
Так чи інакше, можна очікувати, що політичний тиск на Грецію зросте ще більше. Греки муситимуть ще більше заощаджувати і збільшувати свої доходи, бо інакше не зможуть повернути МВФ, Європейському центробанку та країнам єврозони суму наступного допоміжного траншу.
Втім, шанси на те, що Греції вдасться виборсатися з боргової ями без оголошення дефолту, виглядають дуже примарними. Рецесія в країні є вищою, ніж вважали раніше, заявив міністр фінансів Греції Евангелос Венізелос. За його прогнозами цей рік грецька економіка завершить з 5-процентним мінусом.
Не виключено, що європейські політики все ж повернуться до розгляду варіанту запровадження євробондів - спільних облігацій. Ризики цього кроку виглядають все ж дещо меншими у порівнянні з можливими наслідками економічного краху Греції.
Автор: Андреас Бекер, Дмитро Каневський
www.dw-world.de
Обновлено (23.10.2011 11:28)